Ústecký kraj zahájil kampaň na vyhledávání nových pěstounů
- 16. února 2023
V České republice stále vyrůstá mnoho dětí, které nemohou žít ve své biologické rodině a které se tak ocitají v zařízeních ústavní péče. Cílem Ústeckého kraje je počet takto umístněných dětí co nejvíce snižovat. Počet podaných žádostí o pěstounskou péči je však každoročně velmi nízký, přičemž počet dětí nahlášených do evidence náhradní rodinné péče se v našem kraji každoročně pohybuje okolo 200 dětí.
Pěstounská péče je jednou z forem náhradní rodinné péče. Do pěstounské péče jsou svěřovány děti, které nemohou z různých důvodů vyrůstat ve své biologické rodině, jsou to děti týrané, zneužívané, děti, které rodiče zanedbávali, děti rodičů, kteří nemají dostatečné rodičovské kompetence z důvodů zhoršeného zdravotního stavu nebo užívání návykových látek, děti rodičů, kteří páchají trestnou činnost a jsou opakovaně ve výkonu trestu odnětí svobody.
Pěstoun však není zákonným zástupcem dítěte, nemá rodičovskou odpovědnost, práva a povinnosti rodičů vykonává pouze přiměřeně a nemá ani vyživovací povinnost vůči svěřenému dítěti.
V České republice je pěstounská péče realizována dvěma formami – jako dlouhodobá pěstounská péče a pěstounská péče na přechodnou dobu. Pěstounem se může stát každý, kdo má dost sil a chce pomoci potřebnému dítěti a je ochoten projít odborným posouzením krajského úřadu, který rozhoduje o zařazení do evidence.
V případě, že Vás téma pěstounské péče oslovilo a přemýšlíte o tom, že byste se chtěli stát pěstouny, neváhejte a zeptejte se na vše, co Vás v souvislosti s tímto typem náhradní rodinné péče zajímá. Obraťte se na Krajský úřad Ústeckého kraje, kde Vám příslušné pracovnice Vaše otázky rády zodpoví.