Search
Generic filters
Fotovoltaika

Na střeše Centralu roste fotovoltaika

Na střeše našeho nákupního centra započala instalace fotovoltaické elektrárny o instalovaném výkonu 606,1 kWp (kWp = jednotka špičkového instalovaného výkonu FVE). Pro přiblížení, výkon této elektrárny za optimálních podmínek (slunečno, bez mraků) pokryje spotřebu elektrické energie přibližně 50 rodinných domů. Za uvedených podmínek pokryje elektrárna až 100 % spotřeby obchodního centra, která je průměrně 120 kW za hodinu.

 

Instalujeme monokrystalické fotovoltaické panely Canadian Solar 550Wp o velikosti 226 x 113 x 3 cm, jejichž váha je 27,6 kg. Na střeše bude umístěno celkem 1 102 kusů. Pokryjí tedy plochu cca 3 180 m2.

 

Použité materiály jsou vůči okolí fyzicky i chemicky neutrální a díky zastínění střešní krytiny solárními panely se výrazně prodlouží její životnost. Zařízení elektrárny je vybaveno pro zcela automatický provoz a budou zde umístěny optimizéry pro její co nejefektivnější výkon. Střídače, které budou měnit vyrobenou stejnosměrnou elektřinu na střídavou se spustí automaticky v okamžiku, kdy fotovoltaické panely začnou po východu slunce podávat dostatečný výkon a v okamžiku, kdy se začne stmívat a není již dostatek energie pro napájení sítě se ze sítě zcela odpojí.

 

Aktuálně je instalace hotová z jedné třetiny. Další práce budou pokračovat v následujících měsících a zprovoznění odhadujeme na únor 2024.

Sdílejte s přáteli

Central Blog

Skip to content