Tip na výlet: Lehké jarní protažení v Krušných horách

Turistická sezóna začala, a tak si pojďme zlehka protáhnout tělo. Dnes vás pozvu na jeden ze svých nejoblíbenějších výletů. Spojuje totiž tři báječné ingredience, které mě na výletech baví – jde se pořád z kopce, nechybí v něm trocha amatérské archeologie a hlavně jízda lanovkou. Vydejme se do Krušných hor.

Lanovek, které vás vyvezou na vrcholky Krušných hor, tu moc nemáme. Čestnou výjimkou je lanovka z Krupky – Bohosudova na Komáří Vížku na Teplicku. Otevřená dvousedačková lanovka překoná výškový rozdíl 482 metrů za pár minut. S délkou téměř dvou a půl kilometru je nejdelší osobní visutou lanovkou dráhou v Česku. Není to žádná horká technická novinka – letos slaví 70 let provozu.

Cílová stanice leží v nadmořské výšce 806 metrů a lanovka vás vyklopí u hotelu. Z jeho terasy budete mít nádherný výhled do Česka, který zde obdivoval třeba slavný cestovatel Alexander von Humboldt. Za dobré viditelnosti můžete dohlédnout až do Krkonoš. Původně se kopec jmenoval Mückberg, jakási spojitost s výskytem komárů prý pochází až z dob romantismu. Právě v té době začínají mířit do hor první turisté a roku 1857 se zde proto otevírá výletní restaurace. Občerstvení vám poskytne i dnes.

Dál už budeme muset po svých. Komáří Vížka je velkým rozcestníkem turistických tras i naučných stezek. My se vydáme směrem na východ po modré přes Fojtovickou pláň. Po 1,5 kilometru se cesta stočí vpravo, my začneme klesat a brzy se ponoříme do lesů pod Supí horou. Naším dalším cílem bude tři kilometry vzdálená zřícenina hradu Kyšperk zvaného také Supí hrad. Ideální místo pro všechny hradeology a amatérské archeology. Gotický hrad někdy ze 14. století strážil cestu přes Krušné hory do Saska. Je nějakých pět století opuštěný, ale prozkoumávat je stále co. Jen, prosím, prozkoumávejte pouze očima. Modrá nás potom dovede podél Unčínského potoka až na okraj města a mezi zahrádkami zpět k lanové dráze.

Celá cesta pěšky měří asi 7 kilometrů a vede buď po rovině nebo z kopce. V dubnu jezdí lanovka jen o víkendech, v dalších měsících už můžete na tento výlet vyrazit každý den. Nahoru odjíždí vždy v půl, poprvé v 8.30 hodin. Jednosměrná jízdenka stojí 100 korun pro děti, 140 pro dospělé, nabízí i rodinné slevy.

Pokud budete mít v Krupce ještě chvilku času, zajděte se podívat do jejího historického jádra. Husitská ulice a její okolí vám dovolí představit si, jak vypadalo hornické město Krupka v dobách největšího rozmachu dolování ve středověku. Součástí památkové zóny je také Hasičské muzeum v bývalé budově fary vedle kostela, které rozhodně nadchne děti i tatínky. Nad ulicí se pak tyčí pozůstatky dalšího hradu zvaného Rosenberg, který je volně přístupný.

Řekněte to svým přátelům

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email