Tip na výlet: Procházka k moři

Víte, že moře máte za humny? Jmenuje se Moře klidu a má i svou vlastní marínu nebo maják. Zvu vás na krátký výlet z Duchcova s neobvyklou vyhlídkou, kde možná jednou skutečně bude voda.

Duchcovská marína je součástí tak trochu recesistického projektu Moře klidu, který počítá se zatopením uhelných lomů mořskou vodou. Nápad je to možná bláznivý, ale díky němu vznikla v Ústeckém kraji celá řada zajímavých landartových instalací.

K jedné z nich se můžete vypravit krátkou procházkou z centra Duchcova. Přímo z náměstí vede žlutá značka směr jezero Emma a Liptická vyhlídka. Netradiční vyhlídkové místo vybudovaly bílinské doly a nabízí panoramatický výhled na velmi rozmanitou krajinu – Krušné hory a České středohoří, aktivní uhelný lom i rekultivovaná území. Najdete tu řadu informací a také třeba broukoviště. Vypadá zdánlivě jako zapomenutá hromada dřeva, ale jde o uměle vybudované místo, kde se usadilo množství hmyzu.

A samozřejmě také již zmíněnou duchcovskou marínu, první český námořní přístav na fiktivním břehu moře. Mimochodem další mořskou infrastrukturu najdete ve Strupčicích na Chomutovsku, kde stojí rozhledna Maják a cestou z obce mořská dalba s bójkou.

Od Liptické vyhlídky se můžete vrátit stejnou cestou zpátky do města a navštívit tam duchcovský zámek Valdštejnů, proslavený pobytem Giacoma Casanovy. S dětmi se rozhodně vypravte do pobočky muzea na náměstí Republiky, která skrývá velkou expozici hraček, kočárků a vozítek ze zaniklé duchcovské továrny.

Pokud se chcete trochu projít, pokračujte po žluté značce k zaniklé osadě Pokrok, kde se můžete napojit na modrou turistickou značku a naučnou stezku Ve stopách historie a Giacoma Casanovy. Vlevo vás cesta zavede do lužních lesů a k jilmové aleji, vpravo do zámeckého parku a zpět do města. Celý okruh naučné stezky měří 10 kilometrů.

Řekněte to svým přátelům